Güney Adana Kurumsal
24/10/2012
Kurban Bayraminiz Kutlu Olsun
SAĞLIK VE ESENLİK DOLU NİCE BAYRAMLAR DİLERİZ
ÖZÜLKÜ SAĞLIK GRUBU

24/10/2012
Kurbanda Nasil Beslenmelıyız?
Et tüketirken sağlığımızdan olmayalım Bayramlarda genel ikramlar arasında olan tatlılar ve hamur işlerinin yanına Kurban bayramında ek olarak ette ekleniyor. Özellikle bayram ve tatil günlerinde sağıklı beslenmek için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
Güney Adana Hastanesi Başhekimi -Halksağlığı Uzmanı Salim Canoğulları Kurban Bayramında artan et tüketiminin bilinçsizce yapılması durumunda oluşabilecek sağlık sorunlarına dikkat çekerek taze kurban etinin doğru tüketimi, pişirilmesi ve saklanması konularında bilgiler verdi.   Bayramlarda genel ikramlar arasında olan tatlılar ve hamurişlerinin yanına Kurban bayramında ek olarak etinde eklendiğini belirten Canoğulları; ‘Bu da beraberinde bir çok sağlık sorununu getirmektedir. Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin bayramda beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.’ uyarısında bulundu. Canoğulları'nın önemli uyarılar listesinin devamı şu şekilde:  'Bayramda aşırı et tüketimi, sağlığı tehdit etmesin' Sindirim sisteminizi yormayın Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir.   Kahvalt ıda et tüketmeyin Gece yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için et içermeyen ve yağ oranı düşük olan hafif bir kahvaltı yapılmalı. Kavurma sakatat ve benzeri et ürünleri kahvaltıda tüketilmemelidir aksi taktirde hazımsızlık ve bağırsak sorunları ortaya çıkabilir.   Aynı zamanda gün içersinde de küçük öğünler(meyve ,sebze ağırlıklı) şeklinde 5-6 öğün beslenilmelidir.böyle bir beslenme yöntemi hem metabolizmayı hızlandıracaktır hem de bayram da tatlı ikramlarına hayır demeyi kolaylaştıracaktır.   Kalp-damar hastalıkları olanlar daha dikkatli olun Yüksek kolesterol gibi kalp damar rahıtsızlığı olanlar tükettikleri et miktarına ve yağsız olmasına dikkat etmeli özellikle kolesterol içeriği yüksek olan sakatatlardan sakınmalıdırlar. Bunun yanında haşlama, fırınlama ve ızgara gibi pişirme yöntemlerini kullanmaya dikkat etmeliler. Aynı zamanda etin yanında salata tüketimine dikkat ederek posa oranını artırmalılar.   Canoğulları;b ayramda da acil servislerin açık olduğunu anımsatarak, şeker, kalp yetersizliği ve yüksek tansiyon sorunu yaşayacak kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalarını sözlerine ekledi.

23/10/2012
Kurbanda Fazla Et Tüketımi
Konu:Kurbanda et tüketimi ve sağlığımıza etkileri Saat:09:00 Tarih:24.10 .2012
. Yer Güney Adana Hastanesi Konuşmacı :Salim Canoğullar-Başhekim

16/10/2012
Prof.Dr ABDİ BOZKUT
KALP VE DAMAR HASTALIKLARI UZM. Prof Dr.Abdi BOZKURT
GÜNEY ADANA HASTANESİNDE HASTA KABULÜNE BAŞLAMIŞTIR Randevu Tel:4368888

13/10/2012
Hastanemızde İlk Doğan Bebek
Güney Adana Hastanesi 1. Kuruluş Yıldönümünde hastanede  doğan ilk  bebek,Melis Göçmen ile buluştu.
Melis bebek 18 yaşına kadar Güney Adana Hastanesi Sağlık güvencesi altında.     baba Bayram ve anne Meryem Göçmen çiftinin hastane yönetimi ile buluşmasında duygusal anlar yaşandı.   Güney Adana Hastanesi 1 Yıl kuruluş yıldönümü etkinlikleri bünyesinde, Hastanenin açılış tarihinde ilk doğan bebeğiyle biraraya geldi.   Bayram ve Meryem Göçmen çiftinin kızları Uğur Melis Göçmen 1 yıl önce kendisini dünyaya getiren Op.Dr.Cüneyt İnançla buluştu. Başhekim Salim Canoğulları,Mali İşler Direktörü Aysema Güneş ,Başhemşire Emine Öztaş Göçmen ailesi ile biraraya gelerek Güney Adana Hastanesinin Kuruluş Yıldönümünün armağanı olarak onsekiz yaşına kadar Uğur Melisa Göçmen'in hastane olanaklarından ücretsiz faydalanması sağlanacağını belirten belge ve çeşitli hediyeler verildi.

Site Tasarım & Uygulama

Dilek İnternet Teknolojileri